суббота, 26 февраля 2011 г.

Урок з інформатики

                           
Тема :  Істинні та  хибні висловлювання
Мета :         ― актуалізувати знання учнів по темі “істина-брехня” і  обчислювальні уміння, сформувати уявлення про хибність і   істинність висловлювань;
                 ― розвивати логічне мислення, увагу, кмітливість, допитливість, пам΄ять;
                 ― виховувати наполегливість, дисциплінованість, інтерес до інформатики.
Обладнання : тема уроку, слова для розминки, Знайка і Незнайка, предметні малюнки, картки істина і хибність.
     Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
II. Розминка.
1. Гра “Індуктор”
- Прочитайте слова на дошці : істина, задача, більше, менше, брехня, хибність, вислів, доданок, сума.
 -Як ви думаєте, чому вони записані групами?
-На якому уроці ми зустрічаємо слова з першого стовпчика?
 -А з другого?
А чому слова, записані нижче, не розподілені по стовпчиках?
Отже, виявляється інформатика і математика тісно зв'язані між собою і нашим життям.
2. Гра “Друкарська  машинка”
Пограємо в гру “Друкарська машинка”.
—  Надрукуємо слово “Інформатика”
-Які  ще машини ви знаєте, які допомагають нам на уроках інформатики і математики?
Чи можемо ми назвати запис на дошці обчислювальною машиною? Чому?
 -А як по-іншому ми можемо назвати цей запис?
-Что таке алгоритм?
-В житті, де ми  зустрічаємося з алгоритмом?
III. Актуалізація  опорних знань
3.1. Бесіда
-В яких випадках говорять “так”?
-Подберіте синонім до слова, правда.
-В яких випадках говорять “ні”?
-Синонім слова неправда.
- Давайте пригадаємо, в якій відомій літературній казці один герой був розумним, грамотним і говорив лише правду, а інший був повною його протилежністю і дуже багато вигадував.
Сьогодні в гостях у нас Знайко і Незнайка.
-Кто автор цього твору? Ці забавні герої придумали нові пригоди веселих чоловічків в Країні Інформатиці.
Щоб взнати, що ж чекає нас попереду, давайте заповнимо таблицю за допомогою алгоритму і складемо карту подорожей.
4          8          32        20        12        15        28 
х                                       
Уважно поглянете на числовий ряд.
 -Яке  завдання ви могли б запропонувати по даному числовому ряду?
-Назвіте найбільше і найменше число в цьому ряду.
-На скільки 2 більше 44?
42 проспект “Повторяйка”
-Знайдіть суму всіх однозначних чисел.
12 “Безвихідь чуйного вуха і гострого погляду”
-Назовіте двозначне число, сума  цифр якого дорівнює 14.
27 “алея Веселої зміни”
-Знайдіть  різницю  двох чисел, в яких кількість десятків однакова.
4 “Лабіринт дивних висловів”
-Знадіть  часне  чисел 32 і 4.
8 “Вулиця умільців”
Уважно поглянете на план нашого уроку
-Як ви думаєте, на яких етапах нам з вами буде найлегше?
А де нас чекають труднощі? Чому?
Щасливої дороги по Країні Інформатиці.
IV. Проспект “Повторяйка”
Перед вами картки: і-істина, б-брехня.
Виходячи зі свого життєвого досвіду, і отриманих знань визначите, які вислови достеменні, а які помилкові.
Хлопчик малює машину. (І)
Машина малює хлопчика. (Б)
Ведмідь бродить по лісу. (І)
 Щука називає себе рибою. (Б) Чому?
 Доща немає, а трава мокра. (І) Чому?
Якщо у Васи ангіна, то у нього болить горло. (І)
Якщо у Васи болить горло, то у нього ангіна. (Б)
2. Придумайте істинні і хибні  вислови, використовуючи слова, якщо, то. (2-3 вислови)
V. Підготовка до вивчення нового матеріала
1. Гра “Навпаки”
Встаньте, будь ласка! Можна вирушати далі, а по дорозі робимо все навпаки.
-Всталі (сіли),
- сіли (встали),
 -відкрилі очі,
 - закрили очі,
 -повернітся направо, 
-повернітся наліво.
Что ми робили? Ви здійснювали зворотні дії.
 А як називають слова, що позначають зворотне, протилежне значення?
VI. Проблемна ситуація и відкриття нових знань
1.Гра с м΄ячем
Назвіть  слова, що позначають зворотне, протилежне значення – х олодний, сумний, скляний,  хворий, страшний, добрий, маленький.
- Що викликало затруднення? Як в житті ми виходимо з цього положення?
Предмет може бути виготовлений з будь-якого іншого матеріалу, але не із скла.
Яке  слово допомогло? (Не) Якщо до слова не вдається підібрати протилежне за значенням, то на допомогу приходить частка “не”, яка все заперечує, робить навпаки.
Поставимо до слова скляний частку “не”.
 -Что виходить?  -Для чого ми вживатимемо частку “не”?
Потренуємося! Синій, червоний, уміє, білий, знайко.
2. Гра “Що зайве?”
Уважно поглянете на безліч предметів і виключите “ зайвий” предмет.
“Не гавкає, не кусає, а в будинок не пускає”.
-По яким ознакам здогадалися?
VII. Хвилинка відпочинку
Ось і прибули на алею “Весела зміна”, значить, пора і відпочити. Відпочинок у нас буде активним і навіть корисним.
Вправа розрахована на координацію руху. Лівою рукою доторкнутися до правого вуха, а потім правою рукою – до кінчика носа, потім швидко поміняти положення рук, права рука – ліве вухо, ліва рука – ніс. (Повторити 5 разів)
Вправа “Ледачі вісімки” Намалювати в повітрі в горизонтальній плоскості цифру вісім по три рази спочатку однією рукою, потім інший, потім відразу обома  руками.
VIII. Лабірінт дивних висловів
Ми навчилися підбирати слова – антоніми, слова з негативною часткою “не”, а чи зможемо ми скласти вислови про заперечливі дані. Послухайте, що говорить Знайко, і як би ви йому відповіли, щоб вийшов хибний  вислів.
Ми полетимо на повітряній кулі.
Всі бабусі обожнюють футбол.
Пампушка і Сиропчик люблять солодке.
Інколи бувають канікули.
Подумайте над сенсом цих пропозицій.
Послухайте наступний вислів і складіть заперечливий вислів що є помилковим. Інколи кішки і собаки дружать.
Всі люди носять окуляри. (Все – деякі)
 Вся цегла уміє літати.
IX. Вулиця Умільців.
 Вирішення завдань в групах.
Завдання №1. У одному класі вчаться Іван, Петро і Сергій. Їх прізвища – Іванов, Петров, Сергєєв. Яке прізвище в кожного з хлопців, якщо відомо, що Іван по прізвищу не Іванов, Петро - не Петров, Сергій – не Сергєєв і що Сергій живе в одному будинку з Петровим?
Завдання №2.
Три дівчатка – Ганна, Катя і Марина – займаються в трьох різних гуртках: вишивки, танців і хорового співу. Катя не знайома з дівчинкою, що займається танцями. Ганна часто ходить в гості до дівчинки, вишивкою, що займається. Подружка Каті, Марина хоче наступного року додати до своїх захоплень заняття співом. Хто з дівчаток, чим займається?
Колективна перевірка
X. Підсумок уроку
- Про що хотіли б  дізнатися більше?
 - Що видалося складним?
 - Як будете використовувати те, що вивчили?
 - Що на уроці сподобалось найбільше?









воскресенье, 13 февраля 2011 г.

Відкритий урок математики проведений у З-Б класі ЗОШ 18

Тема. Письмове додавання і віднімання трицифрових чисел із переходом через розряд. Периметр прямокутника.
Мета. — знайомити учнів із прийомом письмового додавання і віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд; закріпити вміння учнів знаходити периметр прямокутника; формувати навички письмового додавання і віднімання трицифрових чисел;
          — розвивати логічне мислення, уважність, кмітливість, активність;
         — виховувати відповідальність, зосережденість, дисциплінованість, інтерес до математики.
Обладнання. Малюнки тигра Дієго, мамонта Менні, лінивця Сіда, айсберга, приклади для пояснення нового матеріалу, приклади для усної лічби, текст задачі, план.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
-  У нас у класі гості. Привітайтеся з ними.
2. Мотивація, створення психологічного настрою.

Всі сідайте тихо, діти
Домовляймось не шуміти
Руку гарно піднімайте,
На уроці не дрімайте.
Щоб не було нам мороки,
Всі готові до уроку?
То ж гаразд, часу не гаймо
І урок вже починаймо.
- А він у нас сьогодні незвичайний. Ми помандруємо з вами в минуле і потрапимо… в Льодовиковий період. Заплющіть очі і уявіть нашу планету Землю 20 тис. років тому назад. Все живе на Землі переживає прихід Льодовикового періоду. Рятуючись від смертельного холоду тварини поспішають на південь. І лише двоє вирішують залишитися: це самотній мамонт Менні і відчайдушний лінивець Сід. Вони випадково знаходять людське дитинча і вирішують повернути його в плем’я. Їхнім супутником стає хитрий тигр Дієго. Наші герої і ми разом з ними потрапимо в захоплюючу подорож.
- Нехай цей урок залишить у вас міцні знання, відмінні оцінки і хороший настрій.
Запис у зошитах. ( Записати число , класна робота).
ІІ . Актуалізація опорних знань.
Гра ,,Сходинки на вершину“.
Вам потрібно обчислити приклади і піднятися на вершину айсберга. Будьте уважними.
- Першим на вершину піднявся…
3. Математичний диктант. 
Далі вирушаємо і записуємо математичний диктант.
1. Перший доданок 160, другий 200, знайдений результат зменшіть на 60. (160+200-60=300)
2. Довжина стрибка у зайця – 3 метри. Скількома стрибками він подолає відстань 15 метрів? (3)
3. Зменшуване 580, від’ємник 220, знайдений результат збільшити на 70. 580-220+70=430)
4. У висоту леопард може стрибнути на 4 м. Чи зможе він перестрибнути через паркан з колючим дротом, якщо висота паркана 15 дм, а дроту над ним 3 дм? Так).
5. Добуток чисел 6 і 8 збільшити на 401. День.(6х8+401=449)
Відповіді: 300, 5, 430, так, 449.
Взаємоперевірка.
Обміняйтеся з сусідом по парті зошитами.
ІІІ . Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці будемо вчитися додавати і віднімати трицифрові числа з переходом через розряд, розв’язувати вправи і завдання, використовуючи вивчені прийоми додавання.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Пояснення нового матеріалу. Вчитель пояснює алгоритм додавання і віднімання.
2.Первинне закріплення. Учень біля дошки.
325+418=743
254+237=491
428+344=772
112+429=541
Відповіді: 491, 541,743, 772.
3.Фізкультхвилинка.
- Сонячні промінці ледь пробиваються крізь тоненькі щілини. В льодовій печері дуже холодно. Може погріємось?
Ми в сніжки зіграєм з вами 
Нахилились, піднялись.
Снігу в жменьки ми набрали,
Перевірим нашу міць.
Кинем сніжку вправо, вліво 
Раз і два, і раз і два.
Сонечко, світи над нами! 
Ой, весела ж оця гра! 
- Дружна компанія так веселилась, що тигр Дієго ненароком зірвався і повис над проваллям. Як ви думаєте, чи прийшов хтось йому на допомогу? А ми допоможемо героям мультика вийти з льодових печер, правильно розв’язавши задачі. То ж уперед!
1.Задача.
Зграя тигрів і плем’я людей рухались назустріч один одному. Зграя тигрів пройшла 246 км, а плем’я людей на 20 км менше. Яка відстань між  ,, Зламаною Вершиною“ і ,,Долиною Гроз“ ? (Текст задачі на дошці).
Аналіз задачі.
1) Скільки км пройшла зграя тигрів?
2) Що відомо про плем’я людей?
3) Що в задачі запитується?
4) Знаючи, що зграя тигрів пройшла 246 км, а плем’я людей на 20 км менше, що можемо знайти?5) Якою дією?
6) Що від чого будемо віднімати?
7) Знаючи тепер , скільки пройшла зграя тигрів і скільки пройшло плем’я людей , чи можемо ми знайти всю відстань?
8) Якою дією?
9) Що до чого будемо додавати?
- Завдання ускладнюємо, задачу розв’яжемо складанням виразу.
246-20+246-=472 (км)
Відповідь: вся відстань - 472 км .
2.Робота з геометричним матеріалом в підручнику.
- Задачі розв’язані, ми успішно вибрались з льодових печер і на кінець підійшли до Перевалу. Плем’я людей неподалік вирощувало зернові культури. Нам потрібно визначити : яку форму мали ці ділянки і знайти їх периметр.
Робота з підручником. Завдання 703( групова робота).
1група Р=4+4+1+1=10(см)
2 група Р=3+3+3+3= 12(см)
3 група Р=4+3+4+3=14 (см)
- Які одиниці довжини використані ?
- Які старовинні міри знаєте?
VI. Підсумок уроку
- Про що хотіли б дізнатися більше?
- Що видалося складним?
- Як будете використовувати те, що вивчили?
- Що на уроці сподобалось найбільше?
VII. Домашнє завдання





вторник, 2 ноября 2010 г.

Ознайомтесь з темою моєї курсової роботи : Виховання національно-патріотичних почуттів молодших школярів на уроках громадянської освіти.
   У період становлення України як суверенної держави, відродження духовності суспільства проблема громадянського виховання підростаючого покоління набуває особливої актуальності. Пріоритетність виховання громадянина зумовлюється водночас процесом відродження нації. Для України як поліетнічної держави громадянське виховання покликане сприяти формуванню її соборності, яка є серцевиною української національної ідеї. Саме на ґрунті демократичних цінностей, що мають лежати в основі громадянського виховання, можливе об’єднання різних етносів і регіонів України з метою розбудови й удосконалення суверенної, демократичної держави, громадянського суспільства.
З огляду на сказане вище актуальними є наукове обґрунтування і практичне забезпечення нової, за своєю сутністю, системи громадянського виховання, мета якого – сформувати в учнів комплекс громадянських якостей, глибоке розуміння ними належності до українського народу, до своєї Батьківщини, внутрішню потребу й готовність відстоювати та захищати її інтереси, реалізовувати свій особистісний потенціал на благо зміцнення української держави. Отже, громадянське виховання нерозривно пов’язане з відродженням нації, демократизацією та гуманізацією суспільства, поглибленням самоуправління народу.
В документах Верховної Ради України, “Державній національній програмі “Освіта” (Україна ХXI cт.)”, “Концепції національного виховання”, “Національній доктрині розвитку освіти України у XXI столітті” обґрунтовано необхідність удосконалення громадянського виховання учнівської молоді. Цілеспрямованої роботи з громадянського виховання учнів вимагає і закон України “Про освіту”, де чітко сформульовано завдання виховання підростаючого покоління.
У “Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності” зазначено, що актуальність громадянського виховання особистості в сучасному українському суспільстві значною мірою зумовлюється потребою державотворчих процесів на засадах гуманізму, демократії, соціальної справедливості, що мають забезпечити усім громадянам рівні можливості для розвитку і застосування їхніх потенційних здібностей, досягнення суб’єктивно привабливих і водночас соціально значущих цілей як умови реалізації найголовнішої соціально-психологічної потреби у самовизначенні та самоствердженні.
Посилення виховної функції освіти, формування громадянськості, працелюбності, моральності, поваги до прав і свобод людини, любові до Батьківщини, сім’ї, довкілля розглядається одним із стратегічних напрямів державної політики в галузі освіти.
У цьому контексті загальноосвітня школа першого ступеня виконує роль фундаменту, на якому будується вся система громадянського виховання школярів, формування у них любові до рідного краю, України, історичної пам’яті, духовності, національного характеру. Все, що закладається учням у цей період навчання і виховання, визначає в подальшому успіх процесу формування особистості, її світогляду і загального розвитку. Набуті в школі першого ступеня особистісні якості, а також знання, вміння і навички не лише забезпечують основу навчання і виховання підлітків, а й значною мірою визначають особливості практичної, громадської та професійної діяльності дорослої людини.
Аналіз науково-педагогічної та методичної літератури засвідчує, що процес громадянського виховання підростаючого покоління широко і різнобічно обґрунтований в теорії і практиці. Зокрема, у вітчизняній педагогіці вперше до теми громадянського виховання звернувся В.Сухомлинський, педагогічні ідеї якого стали орієнтиром для створення ефективних технологій виховання громадянськості школярів й на сучасному етапі.
В педагогічній спадщині Г.Ващенка, А.Макаренка, С.Русової, К.Ушинського охарактеризовано основний зміст громадянського виховання дітей в школі, його національні ознаки.

суббота, 9 октября 2010 г.

Оцените и прокомментируйте мои творческие роботы. 
Спешите делать добро!
Я сегодня шла с училища, повстречался мне щенок,
Сжался в маленький комочек, а в глазах застыл упрек.
На меня смотрел пугливо, тихо, жалостно пищал.
Весь дрожал, и осторожно мне ладошку облизал.

Не могла пройти я мимо, на руки его взяла.
Он казался таким милым, словно малое дитя.
На груди моей согрелся, сердце билось тяжело,
И заснул, ко мне прижавшись, как оставлю я его?
Принесла щенка домой я, молочка ему дала,

Вымыла шампунем в ванной, тут и мама подошла.
Я так сильно испугалась, вдруг получится скандал.
Вдруг придется не по нраву? Тут щеночек запищал.
- Это что, у нас за гости? Что за чудо из чудес?
И, какой же ты хороший, будешь Клёпой или Джес?

- Клёпой, мамочка, конечно! Только Клёпой! Он смешной!
По утрам с ним буду бегать, лапки мыть ему водой.
Мы живем теперь все вместе, очень любят Клёпку все.
Просто, никогда не нужно сомневаться в доброте! 

Маме 
Не хватит всех на свете слов,
Чтоб выразить мою любовь.
Любимая, нежная, родная,
Пред тобой в неоплатном долгу.
Твоя доброта согревает.
И любовь мою душу питает.
Жить без тебя не могу.
Спасибо, что ты есть у меня!
Знай  нет дороже тебя,
До земли поклонюсь тебе, мама
Не старей!
Себя береги ради Бога!
Я знаю: мои збудутся мечты,
Если рядом  всегда будешь ты.

Посвящается моей любимой мамочке! 




вторник, 5 октября 2010 г.

Добро пожаловать!

Здравствуйте! Я рада приветствовать вас в своём блоге! Здесь я раскрою  тему своей курсовой роботы. Следите за новыми сообщениями.